5 برنامه واقعیت مجازی برتر و واقعیت افزوده برای معماران:

واقعیت مجازی و ابزارهای واقعیت افزوده برای صنعت AEC به شکل رو به افزایشی بهتر و بهینه تر می شوند.

با پایین آمدن قیمت ها، دلایل بیشتری وجود دارد که هر معمار، مهندس، پیمانکار و مالک باید از نوعی VR / AR برای اجرای پروژه های خود استفاده کنند.

از چند سال پیش  ، راه حل های VR / AR به آرامی  به واسطه ای تبدیل شدند. که شیوه ارتباط ، ایجاد و تولید محتوا در صنعت با ارائه تجربه ای همه جانبه از طراحی های معماری، محصولات و مناطقی که مربوط به ساختمان سازی فضا هستند. همچنین وجود ابزارهای واقعیت مجازی (VR) یا واقعیت افزوده (AR) ، مسیر را به گونه ای تغییر داد. که اکنون در حال تبدیل شدن به یک استاندارد صنعتی می باشند. که فرصتی برای بهینه سازی طرح ها با همکاری مشتری و همکاران است.

در حالی که واقعیت مجازی (VR) محیطی کاملاً رایانه ای (سیستمی) و محرک را ایجاد می کند . واقعیت افزوده (AR) عناصر مجازی را به عنوان پوشش جهانی به دنیای واقعی ارائه می دهد. به همین دلیل ، در حالی که از همان فناوری استفاده می کنید. واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) مسیرهای مختلفی را برای کاربر نهایی و همچنین صنایع مختلف طی می کنند. همچنین، تصور می شود VR ابزاری مناسب تر برای معماران است. در حالی که احتمالاً AR در ساخت و ساز کاربردهای بیشتری را پیدا خواهد کرد.

اگرچه هر دو فن آوری پیشگامانه در حال انفجار هستند. اما آنها هنوز در مرحله توسعه اولیه قرار دارند. به منظور ارائه مروری ساختار یافته تر از جالب ترین راه حل های موجود در آنجا ، لیستی از ابزارهای VR / AR گردآوری کردیم. که به بهترین وجه مناسب کسانی است که در صنعت AEC کار می کنند.

شماره 1 – آرکی

ARki یک سرویس تجسم واقعیت افزوده در زمان واقعی برای مدل های معماری است. این فناوری AR را با ارائه مدلهای 3 بعدی با سطوح مختلف تعامل برای اهداف طراحی و ارائه ، در معماری وارد می کند.

ARki را می توان در هر دو دستگاه IOS / Android استفاده کرد. این مدل ها به سادگی مدل های 3 بعدی را بر روی نقشه های طبقه 2 بعدی قرار می دهند. اما همچنین چندین قابلیت تعاملی دیگر ، از جمله تجزیه و تحلیل سایه در زمان واقعی و انتخاب مواد را فراهم می کند. کاربران می توانند نماهای دلخواه مدل ها را با قالب و فیلم با کیفیت 3 بعدی ضبط کرده. و محتوای خود را از طریق ایمیل یا رسانه های اجتماعی با چند کلیک به اشتراک بگذارند.

شماره 2 – استوری بورد VR

Storyboard VR یک ابزار نمونه سازی و تجسم رایگان است. که می تواند توسط معماران ، متخصصان AEC ، هنرمندان و سازندگان استفاده شود. این امکان را به کاربران می دهد. تا داده های دو بعدی ساده را ترسیم ، مرتب سازی ، مقیاس بندی ومتحرک کنند. سازندگان Storyboard VR و شرکت طراحی Artefact ، آن را برای استفاده داخلی خود برای پروژه های واقعیت مجازی (VR) که در آن کار می کردند ، توسعه دادند. آنها ابزار خود را ایجاد کردند تا سریع و به راحتی نمونه های اولیه تجربیات VR را تهیه کنند.

می توانید نقشه های شفاف و محیطی را از ابزارهای طراحی موجود در Storyboard VR ایجاد کرده و بارگذاری کنید. سپس دارایی های خود را انتخاب کرده. و یک صفحه داستانی بسازید. سهولت استفاده به طراحان این امکان را می دهد. تا ایده ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. و در اوایل مراحل طراحی بازخورد کسب کنند. Storyboard VR همچنین دارای اسلایدها – صحنه های متوالی – ارائه چیزی شبیه به نسخه واقعیت مجازی (VR) در نسخه پاورپوینت است.

شماره 3 – جفت ( Pair )

Pair (سابقاً Visidraft) از ویژوال رایانه اختصاصی و فناوریهای واقعیت افزوده برای ساخت یک برنامه استفاده کرده است. که به معماران این امکان را می دهد تا مدلهای 3 بعدی مبلمان و لوازم مصرفی مصرف کنندگان را با استفاده از آیفون یا آیپد به مدلهای خود اضافه کنند. کاتالوگ آنلاین، مدل ها و دارایی های آنها که در حال حاضر بیش از 200 محصول مبلمان خانگی و اداری تولید کنندگان Fortune 500 است  را در اختیار شما قرار می دهد. که محصولات جدید نیز هر روز به آنها اضافه می شود.

پس از راه اندازی برنامه خود ، این شرکت دید که درصد زیادی از رشد آنها از مبلمان و تولید کنندگان لوازم خانگی ناشی می شود. آنچه Pair را با سایر راه حل های واقعیت افزوده متمایز می کند. تمرکز آنها روی محصولات و مصرف کنندگان است. این اجازه می دهد تا کاربران بتوانند از نظر جسمی در اطراف یک کالای 3 بعدی مجازی ، مانند آن که در فضای اداری است ، قدم بزنند.

شماره 4 – SmartReality

SmartReality یک برنامه تلفن همراه واقعیت افزوده است. که از دوربین دستگاه همراه استفاده می کند. تا از یک مدل BIM تاثیرگذار بر روی طرح های ساختمانی چاپی استفاده کند. تا تصاویر سه بعدی پروژه ها را ایجاد کند. این اجازه می دهد تا کاربران را ، در معرض لایه های ساختاری با قابلیت زوم با لمس ، حرکت در مراحل یک پروژه با گذشت زمان و ضبط تصاویر و فیلم از تجربه خود قرار بگیرند. کاربران می توانند یک حساب کاربری رایگان برای بارگذاری برنامه های دو بعدی ایجاد کنند. و از طرح ها و مدل های 3 بعدی برای قیمت گذاری، اطلاعات بگیرند.

برنامه SmartReality همچنین در نسخه VR که توسط تیم تحقیق و توسعه JBKnowledge Labs تهیه شده است ، موجود است. این نسخه به کاربران اجازه می دهد. تا با استفاده از وسایل واقعیت مجازی مانند Oculus Rift ، Samsung Gear و Google Project Tango ، مدلهای ساختمانی را طی کنند.

شماره 5 – فوزور

Fuzor یک برنامه رندر در زمان واقعی است.که با Revit ادغام شده است. این فناوری از ابتدا طراحی شده توسط Kalloc Studios برای طراحی بازی استفاده می کند. و پیوند زنده دو طرفه ای را با Revit ارائه می دهد. و به کاربران این امکان را می دهد تا در اطراف ، تجسم ، حاشیه نویسی و بازرسی از اطلاعات BIM حرکت کنند. ضمن اینکه همگام سازی بین دو ابزار نیز انجام می شود.

پیوند زنده همان چیزی است که به Fuzor اجازه می دهد تا تغییرات فوری را در یک پرونده Revit فوراً بروزرسانی و منعکس کند. این دستگاه از اندازه گیری های مختلف ، آنالیز برخورد ، تحلیل روشنایی ، فیلترهای رنگی و دید ،ارائه مقطع و برش بخش برش ، و ارائه فیلمبرداری با استفاده از اطلاعات BIM تعبیه شده پشتیبانی می کند.

Fuzor برای همکاری با سایت های ساختمانیBIM Solution ، از تجسم نقاشی BIM در دستگاه های تلفن همراه، از طریق Google Drive یا Dropbox پشتیبانی می کند. Fuzor در حال حاضر از پرونده های Revit ، Archicad ، Rhinoceros 3-D ، Navisworks ، SketchUp ، FBX و پرونده های  3_DSپشتیبانی می کند.