” به من بگو و من فراموش کنم، به من آموزش بده و ممکن است به یادبیارم، من را درگیر کن و من یاد می‌گیرم.” این جمله معروف از بنجامین فرانکلین نویسنده، سیاستمدار و مخترع قرن 18 است.بنجامین اشاره دارد که اثرگذاری آموزش با درگیر شدن وتعامل یادگیرنده ارتباط دارد. اگر آموزش فراتر از شنیدن و گوش دادن باشد بسیار موثر و جذاب خواهد شد.واقعیت مجازی، یک روش متفاوت از آموزش را پیشنهاد می‌کند که یادگیرنده را تماما درگیر آموزش می‌کند.

اکنون به معرفی دو شرکت، که با استفاده از VR، تجربه متفاوت آموزش مجازی را برای دانش آموزان رقم می زنند؛ می‌پردازیم.

1.UNIMERSIV ( آموزش مجازی تاریخ، آناتومی و علم نجوم)

شرکت Unimersiv یک برنامه ی آموزشی واقعیت مجازی راه اندازی کرده است که برای هدست های Oculus Rift و Samsung Gear VR در دسترس است. این اپلیکیشن هر ماه یک تجربه ی جدید در آموزش را ارائه می دهد.

در حال حاضر، سه موضوع آموزشی ،تاریخ، نجوم و آناتومی، در این برنامه قابل استفاده است. کاربران می توانند به صورت مجازی به استون هنج، ایستگاه فضایی بین المللی و یا درون بدن انسان سفر کنند و در حالیکه آزادانه محیط اطراف را نگاه می کنند، این اپلیکیشن محتوای آموزشی را به صورت روایت و متن و تصاویر برای آن ها فراهم کند. هر سه تجربه ی آموزشی به خوبی برنامه ریزی شده و توسعه یافته اند و مسیر جدید و جذاب و مؤثری را برای یادگیری موضوعات مختلف ارائه می دهند.

Unimersive متعهد به ارتقاء VR به عنوان یک ابزار آموزشی است. این شرکت بر پایه ی اصولی که پژوهشگر آموزش، Edgar Dale مطرح کرده، تاسیس شده است. او می گوید : ” مغز انسان 10% از چیزی که خوانده و 20% از چیزی که شنیده است را به خاطر می آورد، اما 90% از آنچه انجام می دهد در ذهن او می ماند.” یادگیری همراه با کار عملی یکی از بهترین روش های حفظ دانش است، اما قبل از ظهور VR ، این امر برای اکثر افراد امکان پذیر نبود. در واقع بردن کلاس درس به سراسر جهان و محیط های مختلف و یا حتی فضا غیر ممکن به نظر می رسد. اما امروزه با استفاده از واقعیت مجازی، این شیوه ی یادگیری عملی است.

 

2.NEARPOD ( یادگیری با سفر مجازی)

مدارس دولتی از نظر مالی محدودیت هایی دارند، از این رو تصمیم گیری برای خرید ابزار مورد نیاز دانش آموزان به دقت انجام می شود چرا که بودجه ی کافی برای آزمون و خطای برنامه ها و تکنولوژی های جدید در اختیار ندارند.

به همین دلیل است که شرکت EdTech Nearpod ، با به کار گرفتن Google Cardboard و هدست های ارزان قیمت که به گوشی های هوشمند معمولی متصل می شوند، دسترسی به تجربه های واقعیت مجازی را برای دانش آموزان امکان پذیر نموده است. Nearpod در حال حاضر در تعدادی از مدارس دولتی استفاده می شود و دانش آموزان از تجربه ی سفرهای مجازی در سراسر جهان لذت می برند.

Nearpod برنامه های درسی را از سفر به اهرام مصر تا حتی سفر به مریخ طبقه بندی می کند. این سفرها شامل تصاویر پاناروما با کیفیت بالا همراه با متن های آموزشی می باشند. Nearpod برای بخش دولتی ساخته شده است و با استفاده از تجربه و تخصص اعضای بنیان گذاران و با دسترسی به منابع چندین شرکت بزرگ، در حال توسعه می باشد.